A Tello EDU drón irányítása DroneBlocks alkalmazással

Tudomány, technológia, művészet, matematika, tervezés egy olyan "kütyü" segítségével, amely kisméretű és megfizethető árkategóriába esik.

A Tello nem rendelkezik GPS-el, belső érzékelőkkel határozza meg a távolságot, amely nem feltétlenül olyan pontos, mint a GPS használata a helyzetmeghatározáshoz.

A Tello beltérben működik a legjobban. Kis mérete és könnyűsége miatt a Tello a legkisebb szél mellett is sodródhat a szabadban.

Mobirise

Töltsük le az applikációt (Play áruház)

Mobirise

Töltsük le az applikációt (App Store)

Mobirise

Droneblocks szimulátor - Töltsük le  az applikációt (chrome webáruház)

Tello drón csatlakoztatása a Dronblocks alkalmazáshoz

Csatlakoztasd a drónt

Wi - Fi beállítás: hotspotnév Tello - XXXXXX
Írd meg a programot, majd indítsd el a Launch Mission menüpont alatt.

Bukfenc

Első programként a drón a felemelkedés után balra 30 cm-t tegyen meg, majd balra bukfencezzen és landoljon a talajon. Az oldalsó menüből válasszuk ki a felszállást (Takeoff), majd a Navigation menüpontba válasszuk a balra haladást 30-cm-vel. Ezután a Flip menüpont alól válasszunk egy bal szaltót. Szálljunk le (Land) és meg is vagyunk! A programot mentsük el “bukfenc”

Négyzetelés

Ebben a leckében bemutatjuk, hogyan lehet a DroneBlocks és a Tello
segítségével navigálni egy dobozmintában.
A Navigation blokkcsoport parancsait fogjuk használni.
A feladat kétféleképpen is megoldható.
Amennyiben a drón orra mindig ugyanabba az irányba mutat, akkor az előre, jobbra, hátra és balra parancsokkal az alábbi programkóddal reptetjük a drónt.

Négyzet (ciklus segítségével)

Az ismétlődő utasításokra a Repeat (ismétlés) blokkot használhatjuk. A Repeat blokkot más programozási nyelvekben ciklusnak (loop) nevezzük. Ha elkezdtek programozni, még sokat fogtok vele találkozni. Csupán azt kell megmondani, melyek azok az utasítások, melyeket a drónnak többször kell végrehajtania, ill. azt, hogy hányszor kell azt ismételnie.

Változatos változók

A Navigacio blokkcsoportban elhelyezett blokkok esetében megadtunk távolságot és fokot, ám ezek az értékek állandóak maradtak a program futása során. Mi a helyzet, ha szükség van ezek megváltoztatására?

Légi parádé küldetés
A légi bemutatónk során a Tello előre repül 30 cm-t, majd visszajön. A misszió második szakaszában megfordul és 60 cm-t előre repül, majd visszatér. Ezek a lépések ismétlődnek legfeljebb 180 cm távolságig.

Mobirise

Látható, hogy bizonyos utasításokat többször végeztünk el, s erre már megtanultuk használni az ismétlést, vagyis a Repeat blokkot a Loop blokkcsoportból (biztos emlékszel rá, hogy meg kellett adni az ismétlődő blokkokat és az ismétlődés számát).
Viszont van egy problémánk. Az Forward blokk távolsága minden alkalommal más és más. A távolság folyamatosan változik: 30, 60, 90, 120, 150, 180
Miként jelenjen meg ez a kódban?
A Droneblocks erre egy kiváló lehetőséget nyújt. Létrehozhatunk egy ún. változót.
Mi is ez?
Tulajdonképpen inc tárolásra használt fiók, melybe minden kihúzáskor újabb 30
cm-t helyezünk el. A változó tehát egy tároló, amiben lévő értéket valamilyen módon változtatjuk a küldetés során. Jelen esetben 30-cal növeljük.
A Variable blokkcsoport “Create variable” menüpontjában létrehozhatunk egy ilyen tárolót
„fiókot” a neve megadásával.

Írjuk át a kódot:

Nézzük lépésenként:
1.A drón felemelkedik
2.A valtozo nevű tárolónkat kiürítjük.
3. A drón hatszor teszi meg a következőket:
    a valtozo dobozba beletesz mindig plusz 30 cm-t
    - ismétlés 2x
           előre repül valtozo távolságot (1. alkalommal 30 cm-t, második alkalommal 60 cm-t...)
           a drón 180°-t jobbra fordul

Komoly döntések

Életünk során gyakran kerülünk döntéshozatal elé. A mobiltelefonok is képesek döntések meghozatalára, mint például a jelerősség alapján annak meghatározása, hogy melyik WiFi hálózathoz csatlakozzanak. Ez a döntéshozatali folyamat be van építve a telefon operációs rendszerébe.

A Kígyó küldetés
A drón feladata, hogy kígyómintát írjon le, amit az alábbi minta mutat be.

A drónt a lila nyíl jelzi, az útját pedig a kék vonal. A pontozott vonal a küldetés végét jelzi. Itt parancsot adunk Tello-nak, hogy térjen vissza és szálljon le. Ha leprogramozzuk, akkor így néz ki:

Mobirise

Nem használtunk ismétlést, pedig vannak benne ismétlődő elemek. Amennyiben hosszabb kígyómintát szeretnél bejárni a Telló-val,akkor bizony a kód kezelhetetlenné válik.
Mit tehetünk?
Használjuk a korábban megtanult Repeat blokkot, ill a Tello Logic
nevű blokkcsoportját. Az ismétlés blokkot az előző leckében megismertük. Abban az esetben célszerű használni, amikor néhány műveletet többször kell elvégezni.
A Tello Logic blokkcsoportja arra ad lehetőséget, hogy a döntéseket lekódoljuk.

Mik is azok a döntések?
Ha..., akkor... - kezdetű mondatok. Nézzünk egy egyszerű példát:
Ha hideg van, vegyél kabátot, ha esik vigyél magaddal esernyőt, különben viselj pólót.
Ha érdekel az informatika akkor irány a füleki gimi, különben irány más iskola.
Nézzük a kódot:

Adresa: