Erasmus+ program – Gifted Students / Happy Childrens - Gymnázium - Gimnázium Fiľakovo


Novinka: Erasmus+ program – Gifted Students / Happy Childrens
(Kategória: Zo života školy)
Zaslal Bálint Lóránt
07. 01. 2019 - 10:20:01


 Aj stredoškoláci niekedy potrebujú pár dní „extra študijného voľna“. A tak ich aj pár vybraných, v rôznych smeroch nadaných študentov našej školy dostalo. V októbri dostalo 6 z nás možnosť, zúčastniť sa jedného z projektov Erasmus+ KA2, ,,Transformers school". V nádhernom meste v srdci Rumunska, Pitesti, sme strávili 1 mimoriadny týždeň, spolu so študentmi z Maďarska a Rumunska, ktorý nám dal mnoho zážitkov a priateľov na celý život.
 O zaujímavý program sme mali každý deň postarané. Či už to boli aktivity a hry pripravené rumunskými študentmi, ktoré nám pomohli, lepšie sa navzájom spoznať a spriateliť, alebo taktiež nimi pripravené prednášky na rôzne témy ako napríklad dejiny vesmíru či štruktúra DNA a ochorenia spôsobené jej poškodením. No ani my sme nezostali pasívni. Predviedli sme im počítačový softvér na simuláciu fyzikálnych javov, a taktiež Jomili cubes, ktorých úlohou je rozvíjať kreatívne videnie, pri vytváraní rôznych obrazov z čierno-bielych kociek. Čo sa nám všetkým určite vrylo do pamäti, bolo improvizačné divadlo, pripravené študentmi z Maďarska, no taktiež aj hra Room Escape, kde bolo našou úlohou, nájsť vďaka rôznym skrytým vodítkam kľúč od izby, v ktorej sme boli zamknutí. Samozrejme my sme tie vodítka jednoducho ignorovali, a otočili celú miestnosť naruby, až kým sme ten kľúč nenašli. Aby sme neboli neustále zavretí len vnútri, bol pre nás zorganizovaný aj výlet do oblasti neďaleko Pitesti, kde sme mali možnosť vidieť jazero Vidraru a jeden z mnohých kláštorov. To nebola jediná kultúrna pamiatka, ktorú sme navštívili. Mali sme možnosť vidieť ich mnoho v centre Pitesti, počas nezabudnuteľnej aktivity Mission Impossible, kedy sme museli splniť niekoľko úloh, ktoré sa v obmedzenom čase prv zdali byť skutočne nesplniteľnými, no spoločnými silami sme ich predsa len splniť dokázali.
 Celý týždeň sme zakončili skvelým spoločným večerom, kde sme mali možnosť ešte lepšie spoznať výnimočnú rumunskú kultúru - ich špeciality pod zub, hudbu i tanec. Bola to chyba, pretože po spoločne strávenom večere plnom zábavy, bolo veľmi zložité povedať si napokon zbohom. Rumunsko sme si všetci zamilovali a už sa neviem dočkať chvíle, kedy sa tam dostanem znova. Dúfam, že to bude čoskoro.
Adela, študentka 3.CTáto novinka je od Gymnázium - Gimnázium Fiľakovo
( http://gymfilakovo.sk/news.php?extend.360 )