Ferdinad, najstarší syn Františka I., sa ujal vlády ako 37 ročný. Bol to síce čestný, úprimný , dobrosrdečný muž, ktorý priam ohromoval porozumením pre iných, no schopnosťami veľmi nevynikal. Takže vlastne ani nevládo namiesto neho o všetkom rozhodoval ríšsky kancelár Klemes Mettenich. Ferdinada V. korunovali za uhorského kráľa v septembri 1830 v Bratislave. Rakúskym cisárom sa stal v roku 1835 po smrti svojho otca. V dejinách ríše Habsburgovcov nastalo obdobie, ktoré ktosi výstižne nazval obdobím absolutistickej monarchie bez monarchu. Panovník obľuboval ceremónie, kde ho oslovovali cisár, podpisoval listiny, pričom ani presne nevedel čo v nich je, pri slávnostiach a za vychádzok s veľkým ptešením rozdával ľuďom darčeky. Preto aj dostal prívlastok Dobrotivý. Našťastie, doba jeho vládnutia neprinášala dramatické udalosti. Po napoleonských vojnách vládol v Európe mier a ľudia sa venovali každodeným starostiam a radostiam. Navyše vládnuca špička na čele s Metternichom ani nechcela, aby nastali nejaké zmeny. Staré formy vládnutia už však dožíval ia skostnatený štátny byrokratický aparát nestačil na nové úlohy. Bolo potrebné uskutočniť základné reformy, no predstavitelia systému sa domnievali, že stačia len kozmetické úpravy. Revolúcia z roku 1848 zmietla ich predstavy a zatraisla systémom. Ferdinad V. sa vzdal vlády a Metternich ledva stihol utiecť do Anglicka.
Ferdinand V. bol ako dieťa slabučký. Len ťažko sa naučil chodiť. Sluhovia ho neraz museli podopierať Aj duševne bol zaostalý. Od učiteľov si vyžiadalo veľa námahy, aby mu vštepili základné vedomost a základy správania. Zvládol však nemčinu a francúzštinu, jeho koníčkom sa stala botanika. Príroda ho neobdarovala ani krásou.Hlavu mal šišatú, veľkú neúmerne vysoké rovné čelo pokračovalo plochou lebko. Navyše trpel epileptickými záchvatmi. Väčšina jeho ťažkostí pretrvala do dospelosti. Nebol teda schopný vládnuť a stal sa len nastrčenou figúrkou zákulisných intríg.
Ľudovít Štúr, najvýraznejšia postava slovesých dejín tohto obdobia kandidoval na poslanca uhorského snemu za mesto Zvolen.jeho volebným programo bol dožadovať sa zrušenia poddanstva, panských vrchnostenských súdov, zabezpečenia práv ľudu, zrušenia šľachtických výsad, vymanenia mestečiek spod panskej stolice. Na zasadnutí snemu, ktoré sa začalo 7. 11. 1847 a pokračoval oaj v revolučých dňoch roku 1848, predniesol Štúr dovedna 7 prejavov. Predostrel v ich aj národnostné požiadavky.
V roku 1848 sa Európou ako
víchor prehnala revolúcia. Jej príčinou bola katastrofálna neúroda a čoraz
ťažšie položenie širokých más. Vo Viedni prepukla revolúcia 13. – 15.marca.
Rozhorčené davy sa zhromaždili priamo pod oknami Hofburgu. Nenávidený
Metternich musel odstúpiť. Panovník nástojil, aby sa proti ľudu nepoužilo
násilie a aby sa vyhovelo jeho požiadavkám Ďalšia vla nepokojov nastala v máji
a v októbri. Koncom roka sa Ferdinand V. vzdal trónu v prospech synovca
Františka Jozea.
Otázky vládnutia Ferdinanda V. nezaujímali a o cisársku korunu nestál. Nanútili mu ju, lebo bol najstarším z rodu. A jednako – verejnosť neraz prejavila úctu tomuto dobromyseľnému a detinsky úprimnému panovníkovi. Viac ráz sa stalo, že študenti alebo remeselníci vypriahli na viedenských uliciach jeho koč a sami ho ťahali do Hofburgu. Keď za májových nepokojov vo Viedni dvor tajne odišiel do Innsbrucku, masy si vyžiadali panovníka naspäť. Petíciu za jeho nvrat podpísalo 80 000 Viedenčanov. Keď takmer o 30 rokov zomrel, verejnosť mu naposledy prejavila úctu a sympatie.
O Ferdinandovi V. a jeho
dobe v dátach
Ferdinad V. sa narodil 19.apríla 1793 vo Viedni ako jedno z 12 detí cisára Františka.
V roku 1831 sa Ferdinand oženil s princeznou Máriou Annou Savojskou, rovnako prostoduchou a úprimnou, ako bol on sám. Ich manželstvo bolo šťastné.
V júni 1831 vypukla na východnom Slovensku prv vlna cholery a rýchlo sa rozšírila do ďalších oblastí. Stala sa jednou z príčin východoslovenského roľníckeho povstania – za zdroj nákazy ľud pokladal nanútené proticholerové opatrenia.
Ferdinad V. sa ujal vlády 2.marca 1835.
V dňoch 22. – 24.február 1848 vypuklo vo francúzsku povstanie. Bol to začiatok revolúcie, ktorá sa rozšírila aj do ďalších krajín.
V auguste 1848 sa Ferdinad V. vráti z innsbrucku do Viedne.
V októbri 1848 sa vo Viedni rozpútali najprudšie zrážky. Dvor spolu s panovníkom ušiel do Olomouca, kde sa 2.decembra Ferdinad V. vzdal trónu. Ako štátny penzista sa aj s manželkou usadil v Prahe na Hradčanoch
Ferdinand V. umrel 19.júna 1875 v Prahe.
Meno: Róbert Meidlík
Trieda: 2.C
Zdroj: Kto nám vládol
Vydavateľstvo: Perfekt
1999, 2002
Autor: Ladislav Švihran