Bol Tutanchamón zavraždený???                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Čas: 1323 pred n. l.

Miesto: Téby , Egypt        

 

Môj manžel je mrtvy a nemám syna . . .bojím sa.                                                                                                                                                 ANCHESENAMON , egyptská kráľovná                                        

 

 

Kedˇ Howard Carter roku 1922 objavil hrobku egyptského faraóna Tutanchamóna celý svet bol oslnený.Sˇtyri komory hrobky obsahovali vyše 2000 predmetov , ktoré odhaľovali faraónovo bohatstvo v čase kedˇ bol staroveký Egypt na vrchole moci . Najväčšiu bázeň vzbudzovala kráľova vnútorná rakva z desiatich kilogramov pevného zlata , v ktorej bola uložená jeho múmia . Hoci sa telo nachádzalo vo veľmi zlom stave , poskytlo o kráľovy jeden z kľúčových údajov : že zomrel v pomerne mladom veku nie viac než dvadsaťročný . Prvú autopsiu urobil dr.Douglas Derry roku 1925 , krátko po otvorení rakvy . Všimol si na ľavom líci ...okrúhlu priehlbinku , koža , ktorá ju vyplňala , pripomínala chrastu . Po obvode priehlbinky , ktorá mala jemne vyvýšené okraje , bola pokožka bez farby . Derry nevedel vysloviť nijaký názor na príčinu smrti . Röntgen , ktorý r. 1968 urobil profesor R.G.Harison umožnil vylúčiť tuberkulózu . Záber hlavy ukázal zablúdený úlomok kosti a defekt , ktorý by mohol naznačovať krvácanie , možno spôsobené úderom do hlavy . Röntgenové lúče ukázali aj to , že múmii chýba aj predná časť hrudného koša , ktorú podľa všetkého odstránili počas balzamovania . Predpokladalo sa , že kráľ mohol utrpieť katastrofálne poranenie hrude , ktoré sa dalo pred pohrebom očistiť len radikálnou posmrtnou operáciou . Neexistujú však známky po iných zraneniach a možno je to len dalšia z nevysvetlených variácií štandartného balzamovacieho procesu , ktoré sa tak často vyskytujú v archeologických záznamoch . Takže neexistuje nijaký jednoznačný fyzický dôkaz o príčine Tutanchamónovej smrti . Mnohí však majú podozrenie , že mohlo ísť o špinavú hru , najmä vzhľadom na sprievodné dôkazy o udalostiach pred smrťou mladého kráľa a po nej .

 

Chlapec kráľ

Tutanchamón bol následníkom a pravdepodobne synom kacírskeho faraóna Achnatona (Amenhotep 4) ktorý zrušil tradičné egyptské polyteistické náboženstvo v prospech jediného slnečného boha Atona . No už počas Achnatonovho života zjavne dochádzalo k návratom k starovekým kultom a po faraónovej smrti protireformačné sily ešte zmocneli . Ako nie viac než desaťročné dieťa bol Tutanchamón pod ochranou vysokých hodnostárov , hlavne skupiny generálov na čele s Ajem a Horemhebom , ktorý mal titul Kráľov zástupca . Aje bol možno otcom Nefertiti , ktorá bola Achnatonovou manželkou a matkou Tutanchamónovej manželky Anchesenamony . Pod vedením generálov sa kráľ oficiálne vrátil k tradičnému náboženstvu a pustil sa do veľkej obnovy chrámu . Pravda , v neskorých –nástinách už Tutanchamón získal také postavenie , že mohol robiť vlastné rozhodnutia , ktoré sa mohli – ale nemuseli – zhodovať s názormi jeho poradcov . Za podozrivú sa považovala skutočnosť , že kráľ zomrel krátko po dosiahnutí dospelosti . Podozrivé bolo aj to , že jeho následníkom sa nestal nikto iný než jeho bývalý poradca generál Aje . Existovala aj pozoruhodná korešpondencia medzi kráľovnou Anchesenamonou a chetitským kráľom . Kráľovná v nej oznamuje , že jej manžel je mrtvy , že sa nechce vydať za za jedného zo svojich podaných a urobiť ho kráľom , ale želá si vydať sa namiesto toho za chetitského princa – a že a bojí . Mnohí predpokladali , že spomínaním poddaným mal byť Aje . Chetitského princa poslali do Egypta ale cestou ho zabili . Kráľom sa stal Aje , ktorý sa podľa všetkého oženil s Anchesenamonou , a tá zakrátko zmizla . Dalo by sa interpretovať ako Ajeho prefíkanosť , ale treba poznamenať, že Achnesamonina ponuka egyptského trónu cudzincovi by bola zradou . Ak bol Tutanchamón naozaj zavraždený , Anchesenamon mohli považovať za vinníčku , ktorá intrigovala , aby potom mohla vládnuť prostredníctvom manžela cudzinca , podporovaného chetitskou vojenskou silou . Takýto alternatívny scenár by ani zdaleka nerobil z Ajeho zloducha , ale ochrancu slobody Egypta proti zločinnej , intrigánskej kráľovnej . Treba však zdôrazniť , že nijaká prehliadka tela neodhalila nezvratný dôkaz o príčine Tutanchamónovej smrti a že všetky scenáre sú iba možnými interpretáciami nesmierne útržkovitých dôkazov . S určitosťou sa dá povedať len to , že Tutanchamón zomrel mladý , určite je možné , že ho zavraždili , ale tak isto existuje celá škála iných možností . Pokiaľ ide o násilnú smrť , zvyšky z dnes zničeného chrámu naznačujú , že Tutanchamón sa mohol navzdory svojmu veľmi mladému veku zúčastňovať na vojenských ťaženiach : mohol teda zomrieť v boji ? A na základe dostupných dôkazov nemožno vylúčiť ani to , že jeho smrť bola len náhodná alebo prirodzená . Možno sa to nikdy nedozvieme . . .

 

 

Medzi najväčšie poklady Tutanchamónovej hrobky patrí druhá pozlátená drevená rakva chlapca – kráľa . Pôvodne ju vyrobili pre iného kráľa , ale prevzali ho do tutanchamónovej pohrebnej výbavy , tak ako veľa dalších predmetov nájdených v jeho hrobke .

 

 

Brian M. Fagan , Sedemdesiat veľkých záhad , vydavateľstvo Slovart , Bratislava , 2002 ,     prvé slovenské vydanie , str . 164 – 166

 

 

Spracovala: Alena Rezková (2004)

 

 

[ Back ]