Zariadenie BBC micro:bit je programovateľný mikropočítač. Je výsledkom spoločnej iniciatívy širokého spektra súkromných i verejných organizácií, ktorej cieľom bolo vytvorenie lacnej edukačnej platformy, ktorú zastrešila britská verejnoprávna televízna spoločnosť BBC. Tá v roku 2016 rozdistribuovala jeden micro:bit každému žiakovi siedmeho ročníka v Spojenom kráľovstve (11 až 12 roční)..
Videoukážka
Zariadenie BBC micro:bit je programovateľný mikropočítač. Obsahuje vstavanú obrazovku, tlačidlá, senzor pohybu, naklonenia, teploty a svetelnosti. Podporuje dva druhy bezdrôtovej komunikácie - Bluetooth Low Energy (BLE) pre komunikáciu s mobilnými zariadeniami a rádiový prenos pre komunikáciu s inými zariadeniami BBC micro:bit. Taktiež je možná sériovú komunikácia s počítačom cez USB kábel.
Vstupno-výstupné piny (vývody). Tie majú pri tejto platforme podobu kovových plôch na okraji dosky. Príkladom aplikácie pre vstupný pin je snímanie stlačenia tlačidla, príkladom výstupného je zapínanie a vypínanie LED svetla. Najjednoduchším spôsobom pripojenia externých modulov je pomocou prepojovacích káblov ukončených krokosvorkami. BBC micro:bit má päť pinov prispôsobených na pripájanie krokosvoriek, z toho dve slúžia na napájanie a tri sú programovateľné ako vstupy alebo výstupy.
Napájanie je realizovateľné tromi spôsobmi: cez USB kábel; dvoma batériami v špeciálnom držiaku bežne dodávanom s BBC micro:bit alebo pripojením batérie priamo na napájacie piny.
25 (matica 5×5) samostatne nastaviteľných LED diód
2 tlačítka
vstupno výstupné piny na periférne zariadenia (napr. reproduktory, alebo iné rozširujúce dosky, 3 kapacitné kontakty použiteľné ako tlačítka)
teplomer
pohybový senzor (kompas a senzor naklonenia)
možnosť bezdrôtového spojenia cez rádio alebo Bluetooth
USB rozhranie
Reset
Microsoft MakeCode je voľne dostupná, open source platforma, ktorá slúži na získavanie skúseností s programovaním. Tieto skúsenosti poskytujú výborný základ pre budúcich programátorov.
Microsoft MakeCode prináša programovanie pre všetkých študentov so zábavnými projektami, okamžitými výsledkami a blokovými aj textovými editormi a je pre študentov na rozličných úrovniach. Práca s MakeCode je veľmi intuitívna a študent si rýchlo zvykne na prácu v tomto prostredí. Taktiež obsahuje zaujmavé vymoženosti ako napríkad :
Simulátor – Interaktívny simulátor poskytuje študentom okamžitú odozvu na to, ako ich program pracuje a uľahčuje testovanie a ladenie ich kódu.
Blokový editor – Študenti, ktorí sú pri programovaní noví, môžu začať s farebnými blokmi, ktoré sa dajú ľubovoľne presúvať po ich pracovnej ploche a pomocou nich vytvoriť vlastný program.
JavaScript editor – Keď sú už študenti pripravení, môžu prejsť na plnohodnotný JavaScript editor s útržkami kódu, popiskami a detektorom chýb, ktoré im pomôžu pri práci.
Nie je potrebná inštalácia softvéru na počítač
MicroPython je upravená verzia Pythonu, ktorá beží aj na menej výkonných zariadeniach. Vďaka tomu vieme v MicroPythone programovať mikroelektroniku a interagovať s okolitým svetom pomocou LED diód, senzorov, bzučiakov, motorčekov, atď. Takéto zariadenia sú zároveň rádovo lacnejšie ako počítače pre klasický Python. Obrovskou výhodou je fakt, že syntax je pre obe verzie jazyka rovnaká, a tak sa učiteľom aj žiakom stačí naučiť iba jeden jazyk.
Tak, ako na spustenie Python kódu na počítači, potrebujeme mať nainštalovaný interpreter, tak aj pre MicroPython kód musíme na mikroprocesor najprv nainsťalovať MicroPython interpreter. To stačí spraviť raz a následne mu budeme už len posielať naše zdrojové kódy na preklad. Raz za čas sa ale oplatí MicroPython na zariadení preinštalovať na novšiu verziu, aby sme mali vždy čo najviac funkčný interpreter.
2. Krok : Programovanie - Mu Editor
Ak je program hotový, tak ho stiahneme na PC.
Ak program je hotový, tak ho stiahneme na PC.
4. Krok : Kopírovať program na micro:bit (Send To→MICROBIT)