Áttekintés
A micro:bit a következő hardver elemekkel rendelkezik:
25 egyedileg programozható LED
2 programozható gomb
Csatlakozók (más néven pin-ek)
Fény- és hőmérséklet-érzékelők
Mozgásérzékelők (gyorsulásmérő és iránytű)
Vezeték nélküli kommunikáció :
Rádió és Bluetooth segítségével
USB csatlakozó
Bemutató
A lapka 20 db NYÁK csatlakozó érintkezővel, 3 db digitális/analóg gyűrűs csatlakozóval és
3V-os kimeneti csatlakozóval rendelkezik.
Az eszköz „csak” egy mikrovezérlő, ezért a beprogramozásához szükséges egy számítógép
(asztali, notebook, vagy akár tablet és okostelefon), amellyel vagy USB kábellel, vagy
Bluetooth kapcsolaton keresztül kapcsolódhatunk.
A micro:bit alsó szegélye mentén találhatóak fém sávok, pinek - 25 bemeneti/kimeneti láb . Ezekre különféle eszközöket, szenzorokat-érzékelőket, motorokat vagy akár hétköznapi tárgyakat csatlakoztathatunk. Néhány láb nagyobb, mint a többi, így lehet krokodilcsipeszt hozzájuk csatlakoztatni. Ezek azok, amik 0, 1, 2, 3V és GND címkével vannak ellátva (a számítógépek mindig 0-tól kezdik a számolást).
A micro:bit működtethető:
- 2 db AA vagy AAA elemről (elemtartó)
- USB-ről
- elemek pinekre csatlakoztatásával
25 (5×5 LED mátrix, világító dióda). A LED szó az angol Light-Emitting Diode (fényt kibocsátó dióda) kifejezés rövidítéséből származik. A micro:bit-en 25 egyesével vezérelhető LED található, amivel szöveget, számokat vagy akár képeket is meg tudunk jeleníteni.
A micro:bit felső oldalán két gomb található (A és B feliratokkal vannak megjelölve). A gombok lenyomását fel tudjuk használni arra, hogy elindítsunk egy programrészt.
25 "pin" található a micro:bit külső csatlakozóján. Ezekkel a kimenetekkel lehet motorokat, LED-eket vagy más elektronikai alkatrészeket vezérelni, vagy bemenetként használva ide köthetsz külső érzékelőket.
hőmérséklet érzékelő
gyorsulásmérő
iránytű
fényérzékelő
kapcsolat (rádió, bluetooth)
USB csatlakozó
A microbit szíve egy Arm Cortex M0 processzor, mely 16 MHz-en ketyeg. Tartozik hozzá egy 256k bájtos memória. Ez lesz az otthona az általatok megírt programnak.
A microbiten három gomb található. A hátoldali egy reset gomb, tehát újra indítja a készüléket. Az előlapi két nyomógomb szabadon felhasználható a programotokban.
A 5×5-ös LED kijelzőt szintén szabadon lehet programozni. Animációk, szövegek, képek jeleníthetők meg rajta, de az egyes pontokat külön is lehet kezelni, így jópofa játékok készíthetők.
Az USB csatlakozón keresztül lehet a programot letölteni a microbitbe, valamint áramforrást is biztosít a készüléknek amíg az a számítógéphez van csatlakoztatva. USB-n keresztül adatot is lehet küldeni a micro:bit és a számítógép között.
Mágneses térerősség érzékelő. A Föld mágneses irányát is meg tudja állapítani egy gyors kalibrálás után és a közelébe helyezett mágnest is érzékeli.
Ez a szenzor három mozgatási irányt érzékel és meg tudja mondani, hogy a microbit merre van megdöntve, illetve bizonyos gesztusokat is érzékel pl: rázás,szabadesés.
A microbit fel van szerelve egy kis rádióval, ami egyszerű rádiós és bluetooth-os kapcsolatot is kezelni tud. A rádió segítségével a microbit kommunikálni tud a többi microbittel.
A panel alján egy fésűszerű érintkezőrendszer van. Ezen keresztül lehet más eszközöket, kiegészítőket, robotokat csatlakoztatni a microbithez.
Az eszközön található LED mátrixot bemenetként is használhatjuk,
ilyenkor fényerősség-mérőként szolgál.
Micro:bit kalandok elindítása.
Ismerkedjünk szórakoztatóan a micro:bittel.
BBC micro:bit MicroPython dokumentáció
Micro:bit használata
Micro:bit weboldal tartalma.
micro:bit youtube.
The BBC micro:bit
Projects