Készítsünk egy egyszerű animációt, amely azzal indul, hogy kiírjuk a „Szia!” szöveget, majd
egy szív nagyobb és kisebb változatát váltogatjuk, ezzel elérve, mintha dobó szívet látnánk.
A LED mátrix felett a micro:bit logója látható, amely olyan, mintha egy robot feje lenne. Rajzoljuk meg a robot testét. Készítsünk olyan animációt, amelyben a robot folyamatosan integet a jobb kezével.
Ha az eszközt balra döntjük (tilt left), akkor jelenjen meg egy balra mutató nyíl, ha jobbra döntjük (tilt right), akkor jelenjen meg egy jobbra mutató nyíl, majd felfelé, lefelé döntéskor felfelé, lefelé mutató nyíl.
Megrázzásra (shake) leletörli a képernyőt.
A diákok által elkészített animáció sok manuális munkát igényelt, mivel fázisról fázisra kellett megrajzolni a nyíl mozgását. Mutassuk meg, hogy ezt a feladatot hogyan oldhatjuk meg hatékonyabban a led kategória scroll image with offset and interval (ms), valamint create image blokkjaival.
A micro:bit nem csak animációkra képes, hanem zenét is képes lejátszani. Amennyiben a készletünkben van krokodil csipesz, vagy audió kábel és fülhallgató, akkor közvetlenül a micro:bit tudja szolgáltatni a zenét. Ha nincs, akkor a szimulátorban tudják a gyerekek kipróbálni a lehetőségeket.
A LED mátrix pontjait egy koordinátarendszer segítségével is kigyújthatjuk, illetve kiolthatjuk. Ehhez a LED kategória blokkjait kell használnunk. A következő projektben ennek módját mutatjuk be a diákoknak emeletes ház megjelenítésével.
Milyen jó lenne, ha az ablakokat véletlenszerűen tudnánk kiválasztani. Sokkal életszerűbb
lenne az animációnk. A következőkben ennek módját mutatjuk be a diákoknak.
Készíts egy varázsdobozt. A LED kijelző első és utolsó oszlopa,
valamint első és utolsó sora legyen folyamatosan kigyújtva, ez
lesz a doboz. A doboz belsejében lévő 9 pont viszont
véletlenszerűen gyúljon ki, illetve oltódjon ki (mondjuk 500
alkalommal).
A micro:bit kijelzőjén megjelenő ábrának világosságértéke is beállítható. Ehhez a led kategória set brightness blokkját kell használni. Az érték 0 és 255 között vehet fel
értéket, a 0 a teljes sötétséget, a 255 a teljes világosságot jelenti.
Az előző projektben úgy készítettünk animációt, hogy a fényerő beállítással játszottunk. Most csináljuk meg ugyanezt úgy, hogy az összes fényerősségszintet
kipróbáljuk 0 és 255 között. Ennyi fényerősség szintet kézzel már nagyon idegőrlő lenne beállítani, ezért megtanuljuk, hogyan egyszerűsíthetjük a feladatot ciklus
használatával.
Készíts olyan alkalmazást egymásba ágyazott ciklus használatával, amely a Led kijelző összes pontját
kigyújtja soronként, balról jobbra haladva. Módosítsd az alkalmazást úgy, hogy az 1. oszlopban lévő pontok fényereje (brightness)
legyen 1, a másodikban lévők 11, a harmadikban 21, és így tovább. Hogyan lehet a ciklusváltozó értékétől függővé tenni a világosságértéket?
Ez a program dupla ciklussal kigyújtja az összes pontot a Led mátrixon.
Módosítsuk a programot egy feltétel hozzáadásával az alábbi módon. A logic kategóriából válasszuk ki az if true then blokkot és abban helyezzük el a pont kigyújtásáért felelős plot blokkot. Magyarázzuk el, mit jelent az elágazás!
A diákok által kifejlesztett projektet fejlesszük tovább úgy, hogy a micro:bittel nyilván
tudjuk tartani, hogy hány játékok nyertünk. A „B” gomb megnyomásával növelhessük
meg a pontszámunkat, az „A” gombbal pedig kérdezhessük le az aktuális pontszámunkat. Az A és B gomb együttes lenyomásával a pontszám nullázódjon.
A képen látható labirintusból kell kijutnod, de csak a micro:bitet használhatod arra, hogy
eldönts, balra, vagy jobbra fordulsz
Következő példánkban a micro:bit segítségével fogunk előállítani véletlenszerűen labirintust, mégpedig úgy, hogy minden előállított labirintus pontosan ugyanannyi (pl. 15) darab kigyújtott pontból álljon. Az „A” gomb hatására 15 alkalommal véletlen koordinátát generálunk és kigyújtjuk az ahhoz tartozó pontot.
A micro:bit ledjei nem csak kijelzőként működnek, hanem fényérzékelőként is. Az input kategóriában a light level blokk használatával tudjuk lekérdezni a
fényerősség szintjét. Ez 0 és 255 között mozog attól függően, hogy teljes sötétséget, vagy erős fényt érzékel az eszköz.
A micro:bit a hőmérsékletet is mérni tudja. Az input kategóriában a temperature blokk használatával tudjuk lekérdezni a hőmérsékleti értéket. Alakítsuk át a korábbi alkalmazásunkat úgy, hogy a hőmérsékleti érték és annak
grafikonja váltakozzon a kijelzőn! Állítsuk be a maxim. értéket 30-ra.
A micro:bit egy iránytűt is tartalmaz. Az Input kategóriában a
compass heading blokk használatával tudjuk lekérdezni az
iránytű által mutatott szög értéket.
Magyarázzuk el a gyerekeknek, hogy mit jelentenek a különböző
értékek. (0° = Észak, 90°= Kelet, 180° = Dél, 270° = Nyugat).
Az érzékelők között gyorsulásmérőt is találunk. A gyorsulásmérő három tengely mentén tud mérni. Az alábbi ábra szemlélteti az egyes tengelyeket.
A micro:bitek képesek egymással kommunikálni rádiókapcsolaton keresztül. Ehhez az kell, hogy azonos csoportba szervezzük őket a Radio kategória radio set group blokkjával.
A projektben a papír zongora elkészítésének lépéseit találjuk.
1 db A4-es lap, 4 db alufólia csík (3 db 1 cm ,1 db 8 cm széles), 4 db krokodilcsipesz vezetékkel, 1 db fülhallgató csatlakozó, vagy krokodilcsipesz a hangszóró
csatlakoztatásához,1 db hangszóró/fülhallgató.